2025. március 17-én első alkalommal tartottunk egészségnapot, azaz olyan tematikus projektnapot, amelynek legfőbb célja az egészségtudatos életmód népszerűsítése volt. A program másik fontos célkitűzése a diákok ismereteinek bővítése volt különböző egészségügyi és prevenciós témákban, így törekedtünk az egész iskolát érintő szakmai nap megvalósítására. A változatos témákat felsorakoztató és eltérő életkorokhoz igazított foglalkozásokon az 1. évfolyamtól a 11. osztályokig minden tanuló részt vett.
Az alsó tagozatos gyerekek számára olyan játékos és interaktív programokat szerveztünk, amelyekben nagy hangsúlyt kapott az egészséges táplálkozás megismerése. Több feladat épült arra például, hogy az ételeket hogyan lehet csoportosítani egészségességük szerint, emellett szóba kerültek a szervezet számára szükséges tápanyagok is. Kreatív feladat gyanánt elmetérképet készítettek a kicsit, s ezzel demonstrálták, hogy milyen gondolatok foglalkoztatják őket a mindennapok során.
Felsős tanulóink programjainak fókuszában az érzelmek felismerése és azok helyes kifejezése, illetve kezelése állt. A diákok betekintést kaptak az érzelmi intelligencia mindennapok során megnyilvánuló jelentőségébe. Fontosnak véltük, hogy ebben a korosztályban megtörténjék a nemi egészség edukációja, így szakember bevonásával (korcsoportokra bontva) részt vehettek olyan – beszélgetésen alapuló – foglalkozásokon, amelyek a megfelelő információk átadása mellett tisztázták a témával kapcsolatos dilemmákat is. A foglalkozások lehetőséget biztosítottak a tanulók számára, hogy nyíltan beszélhessenek fontos kérdésekről és problémákról, s ezekre releváns válaszokat is kapjanak.
Gimnazistáink számára rendkívül sokoldalú programokkal készültünk. A KARC szervezet például informatív és interaktív drogprevenciós előadásokkal segítette a tematikus napunkat, s ennek kapcsán nemcsak a káros szerek veszélyeiről hallhattak ismereteket a diákok, hanem a megelőzés fontosságáról és a helyes öntéshozatalról is beszélgettek a szakértőkkel. Emellett a pécsi mentősök közreműködésével elsősegély-nyújtási alapismereteket sajátítottak el a tanulók. Olyan gyakorlati fogások kipróbálására adódott itt lehetőség, mint például a helyes újraélesztés menete, a stabil oldalfekvésbe helyezés gyakorlása, s egyéb – vészhelyzet esetén felmerülő – technikák, módszerek elsajátítása.
A délelőtt zárásaként a diákok csoportokban dolgozva plakátokat készítettek az egészséges életmóddal és prevencióval kapcsolatos témákban. Ezek az elkészült munkák – a tanulói kreativitás mellett – kiválóan szemléltetik, hogy milyen sokrétű tudást halmoztak fel az egészséges életmód, egészségmegőrzés témájában. Az iskolánk aulájában kiállított plakátok az egész közösség számára hozzáférhetők, és érdekes, tanulságos üzeneteket hordoznak.
Úgy tűnik, a projektnap sikeresnek bizonyult több szempontból is: az eltérő korosztályok együttes bevonása mellett lehetőség kínálkozott az ismeretszerzésre és az aktív szerepvállalásra is bizonyos tevékenységekben. A siker mellett természetesen bízunk a projektnap eredményességében is, vagyis abban, hogy az elhangzott információk értő fülekre találtak. Reméljük, hogy az egészségnap egy olyan kezdeményezés volt az idei tanévünk során, amely a jövőben is folytatódni fog.